KIitaptan sanattan

Anasayfa/ KİTAP/Zeynep Erim’den Benzersiz Bir Seyahat Güncesi: ‘Zamansız Anılar’

Zeynep Erim’den Benzersiz Bir Seyahat Güncesi: ‘Zamansız Anılar’

Zamansız Anılar

Meslek yaşamında 36 yılı geride bırakan Dr. Zeynep Erim, kocaman dünyada farklı coğrafyalarda, Güney Amerika’nın alt ucundan kuzeye doğru, Kafkaslar’dan Orta Asya’ya, güneye Sri Lanka’ya, Hindistan’dan Etiyopya’ya gitti. Zeynep Erim’in izlenimleri, kendi çektiği fotoğraflar eşliğinde Tortuga yayınları tarafından yayınlanan ‘Zamansız Anılar’ isimli kitapta okurlarla buluştu.

Caretta Kitap tarafından Tortuga markasıyla yayınlanan “Zamansız Anılar”, Dr. Zeynep Erim’in “gördüklerini kaydetmeye çalışarak, heyecanla ve merakla dolaştığı” ülkelerdeki izlenimlerini bir araya topladı. Oldukça farklı deneyimler yaşadığı gezilerini topladığı Zamansız Anılar’daki fotoğraflar da Zeynep Erim’e ait.

İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan Zeynep Erim, meslek hayatında 36 yılını geride bırakmış bir hekim. Erim, “Bu meslek geride bırakılacak bir meslek değil elbette, hayat boyu bizimle yol alan gölgemiz gibi. Seviyorum aslında, şikayetçi olduğumu sanmayın. Yalnızca günlük rutinimden vazgeçtim” diyerek anlatıyor ve ekliyor:
“Geçen son on yılımda çok koştum… Kilometrelerce koştum. Hem kaçtım, hem yakalamaya çalıştım. Tekdüze hayattan kaçmak, geçmiş zamanı kovalamak belki de bir ucundan tutabilmek için.”

Sinemayı, seyahat etmeyi, sporu, doğada yürümeyi her zaman sevdiğini söyleyen Dr. Zeynep Erim, son on yıldır da, ‘anları’ fotoğraf karesinde sabitlemeye merak sarmış. Kocaman Dünya’da farklı coğrafyalardaki en güzel anıları zihninde biriktirmenin yanı sıra, gördüklerini kaydetmeye çalıştığı bu kitabın fotoğrafları da yine Zeynep Erim’e ait.

Zamansız Anılar

Erim, fotoğraf çekmenin çok keyif aldığı bir hobi olduğunu belirterek, “Çektiğim her karenin “An’da yaşadığım duyguları” da hatırlamak için bir araç olduğunu düşündüm. Anılarımı yazdım, gördüklerimi, yaşadıklarımı paylaştım” diyerek anlatıyor.

Zamansız Anılar’da Erim, gezdiği pek çok ülkeden sadece 21 destinasyon (Kolombiya, Patagonya, Arjantin, Atacama, Bolivya, Meksika, Küba, Guatemala, ABD, Norveç, Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğolistan, Güney Kore, Hindistan, Nepal, Sri Lanka, Sudan, Etiyopya, Omo Vadisi) yer alıyor.

Dr. Zeynep Erim, gezilerinde yaşadıklarını, “İnsanların temel duygu ve davranışlarının, farklı coğrafyalarda benzerliğini, sevinç ve hüznün ayrılmaz ikili olduğunu, çetin hayatlar yaşandığını, sevgiyle gülümseyen bir yüzün kabul gördüğünü, dürüstlüğün, samimiyetin önemli erdemler olduğunu deneyimledim” diyerek özetliyor.

ÖNSÖZ’DEN

“Etiyopya’dan döndüğüm gün Türkiye’de ilk resmi koronavirüs olgusu açıklanmıştı. Henüz Dünya’da 4 milyon insan ölmemiş, bu hastalıktan korunmak için bir aşının üretilmesi hayal bile edilmemişti. Aylar içerisinde pandeminin etkisiyle tüm Dünya’da ve ülkemizde hayatlarımız kısıtlandı, eski rutinlerimiz raflara kalktı.

İklim krizinden savaşlara, bitmeyen doyumsuzluğa isyan eden Dünyamız’ın başına gelenlerden sorumlu tek canlının, insan olduğunu; Dünya’nın bir ucundan diğerine, güzellikleri talan eden, yaşamın tatlı ahengini bozan insanın, yeryüzünün sahibi değil yalnızca misafiri olabileceğini bir kez daha öğrendim.

Arkama baktığımda, fırsat elime geçtiğinde, tam da zamanında yola çıkmış olmanın ne kadar önemli olduğunu, hiçbir eylem için geç olmadığını anladım.

Dünya’nın başka bir köşesinden, dönüp kendine, yaşadığın hayata bakmanın sağlayacağı faydanın önemini gördüm.

Ertelemeden, vazgeçmeden ve hemen şimdi, çevreye duyarlı, insana sevgiyle dokunan, adaletli bir yaşam kurmak ortak hedefi olmalı tüm insanlığın. Ancak o zaman adımladığımız, kokladığımız, diğer canlılarla paylaştığımız doğayı koruyabileceğimizi, gelecek nesillerin de bu güzellikleri görmesi için bir fırsat yaratabileceğimizi düşünüyorum.”

Dr. Zeynep Erim’den

“Gençlik hayallerimden Latin Amerika’nın tadını çıkarırken; sabrı içimde sindirdim, az eşyayla yaşamın, doğru bir seçim ve hayatı kolaylaştırıcı olduğunu anladım.

Paylaşmayı öğrendim. Gözünün içine bakarak gönülden konuşmanın tüm dünyada geçerli olduğunu gördüm. Gülümsediğinde, kalbini açtığında sana da gülümsendiğini deneyimledim.

Cesaretimi sorguladım. Kin ve nefretin insana yakışmadığını, sevginin insana güzellik kattığını, artık pek yerimde duramayacağımı, hiçbir şey için geç olmadığını, gereksiz endişelerin hayata mutsuzluk dışında bir katkısı olmadığını anladım.

Yaşadığım anları “hayatımın en güzel zamanları” raflarında saklıyorum. Mutlulukla geçirdiğim keyifli günler için teşekkürler Hayat…

Seni seviyorum…”

CARETTA KİTAP HAKKINDA

30. yılını kutlamaya hazırlanan Caretta Kitap, mini ansiklopedi tadında yoğun bilgi içeren popüler referans kitaplarının yanı sıra, farklı alt-markalarıyla da kaliteli kitaplar yayınlıyor. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken serisinden, 1001 Film, 1001 Resim, 1001 Kitap, 1001 Klasik Müzik ve 1001 Albüm kitaplarını Türkçe’ye kazandıran Caretta Kitap, ayrıca 30 Saniyede Serisi’yle de kitap severlerin yakından tanıdığı bir marka.

Caretta Çocuk markasıyla farklı bir tasarım ve anlayışla dünya klasikleri serisini ve çevre kitaplarını, 40 kitaplık Zac Power ve 13 kitaplık Haydi Kızlar serilerini; Minimo markasıyla resimli Bizim Değerlerimiz ve Hayvanlar Alemi serilerini okurla buluşturuyor. Caretta Kitap, ayrıca, dodomo alt-markasıyla 6-8 yaş arası yeni okurlar için hazırladığı temiz, hızlı okunan, resimli ve renkli öykülerle; Tortuga markasıyla da gezi, yemek, pazarlama, sağlık, roman gibi çok geniş bir yelpazede kitaplarla raflarda yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamansız Anılar Basında

Farklı Coğrafyalar, Farklı Ülkeler

TOP